Očakávam slušnú a férovú predvolebnú kampaň

Hneď, ako sa minulotýždňové Považskobystrické novinky dostali do predaja, kontaktovalo ma viacero občanov s tým, či som čítal vyjadrenie kandidáta Karola Janasa na tému predvolebnej kampane. Musím sa priznať, že po prečítaní mi v prvom momente napadla moja obľúbená veta o zagáganí trafenej husi.

K. Janas - Kampan 2018

Trochu som očakával, že do ďalšieho čísla noviniek dostanem svoj priestor na vyjadrenie i ja, keďže v abecednom poradí kandidátov figurujem na druhej priečke, a následne samozrejme ďalší kandidáti. Žiaľ, oslovený som nebol, a tak využijem aspoň svoje skromné možnosti na vyjadrenie k danej téme.

Internetový portál Považská24.sk priniesol ako prvý informáciu o štyroch kandidátoch, ktorí potvrdili záujem uchádzať sa o post primátora mesta. Trojica z nich zvádzala boj o primátorské kreslo aj pred štyrmi rokmi a mňa redaktor sympaticky označil za nováčika v tomto súboji. Úprimne som mu bol za toto pomenovanie vďačný, lebo aj táto drobnosť jasne deklaruje, odkiaľ môže do plachiet Považskej Bystrice zaviať úplne nový vietor.

Možno som v tomto trochu naivný, no nesúhlasím s názorom kandidáta Karola Janasa, že kampaň bude veľmi špinavá. Niečo podobné sa hovorilo aj o voľbách do VÚC v roku 2017, no predpoklady sa absolútne nenaplnili. Celá kampaň bude taká, akú si ju kandidáti spravíme a najmä, ako dokážeme korigovať našich priaznivcov a spolupracovníkov. Zvolením do Mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici som pred štyrmi rokmi nastolil nový informačný trend. Pod vlastným menom som pravidelne informoval obyvateľov o politickom dianí v našom meste. Poukazoval som najmä na negatíva, ktorých prezentácia doteraz absentuje v médiách, ktoré sú štedro dotované z mestskej kasy. Je mi jasné, že mnohým sa moje príspevky nepáčili, no každý súdny človek musí uznať, že sa vždy zakladali na čistej pravde. Neraz som mal na podnose bulvárnu informáciu, ktorá by mi zaručila obrovský dosah v internetovom priestore, no aj v tejto forme komunikácie si vysoko ctím etické aspekty, a tak som pracoval len s podloženými faktami. Od svojich trvalých hodnôt nemienim upustiť ani v časoch primátorskej predvolebnej kampane. Prirodzene, ak ale niekto zaútočí tankom, nemôže očakávať, že sa budem brániť prakom.  

Usmerňovanie našich sympatizantov som nespomínal náhodou. Práve tento atribút je kľúčový faktor férovosti kampane na miestnej úrovni. Vcelku mi imponuje, že na internete sú už na moju osobu nasadení trolovia. Svedčí to o istom strachu a neistote protikandidátov. Vzhľadom k môjmu vzdelaniu však disponujem dôležitými znalosťami z tejto oblasti a celé trolovanie na lokálnej úrovni je skôr zábavné, ako prospešné. A to najmä preto, že dopátranie sa po konkrétnych osobách, ktoré stoja za týmito aktivitami, je vysoko pravdepodobné. Viacerí sa ma pýtate, ako máte na tieto indivíduá reagovať v diskusiách, ako mi môžete pomôcť. Ak Vás môžem poprosiť, tak na nich zbytočne nereagujte, ale ak je to aspoň trochu možné, tak sa na ich príspevkoch úprimne pousmejte. Niekedy sa im podarí naozaj dobrý hlod, ktorý pobaví i mňa.

V najbližších dňoch budem postupne zverejňovať svoj volebný program, predstavím vízie a dôvody kandidatúry na tak významný post, akým je primátor mesta Považská Bystrica. Toto je moja cesta, ktorou chcem osloviť voličov. Nepotrebujem útočiť na svojich protikandidátov, no treba si uvedomiť, že ak by som bol spokojný s aktuálnou situáciou, tak by som nešiel kandidovať. Objektívnej kritike sa teda nemienim vyhýbať.

Zo spomínaného článku kandidáta Karola Janasa vyberiem jednu jeho myšlienku, s ktorou sa plne stotožňujem. „Veľa vecí sa nám v našom meste podarilo zmeniť a verím, že raz sa zmení aj správanie kandidátov vo voľbách.“ Len dodám, že začať by sa mohlo napríklad tým, že mestom dotované médiá nebudú zneužívané na propagandu vybraných jedincov, ale budú prinášať objektívne spravodajstvo a serióznu publicistiku.