Zaujíma považskobystrických poslancov názor občanov?

Nedávno sa aktualizoval zákon o obecnom zriadení a v Považskej Bystrici sme z tohto dôvodu museli upraviť tri vnútroorganizačné normy. Zmeny sa dotkli štatútu mesta, zásad odmeňovania poslancov a rokovacieho poriadku. V priebehu zastupiteľstva, na ktorom sa rokovalo o daných zmenách, zarezonoval najviac rokovací poriadok. V tejto súvislosti som si dovolil predložiť doplňujúci návrh.  Doviedli ma k nemu praktické skúsenosti z uplynulých zastupiteľstiev. Rokovací poriadok Mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici umožní obyvateľovi mesta vystúpiť k prerokovávanému bodu len vtedy, ak mu to odobria poslanci. Domnieval som sa, že ide len o formalitu a nikto z volených zástupcov si nedovolí stopnúť vystúpenie občana. Žiaľ, prax ukázala, že som sa mýlil a v našom meste bolo vystúpenie verejnosti neraz zablokované. Keďže neudelenie slova občanovi na rokovaní mestského zastupiteľstva považujem za vrchol arogancie, dovolil som si navrhnúť zmenu, ktorá by obyvateľom mesta dovolila vystúpiť k prerokovávaným bodom automaticky. Bohužiaľ, môj návrh nenašiel potrebnú podporu, no niektoré sprievodné špecifiká si zaslúžia väčšiu pozornosť.

Do diskusie k môjmu návrhu sa prihlásil poslanec Jaroš, ktorý vysvetlil, prečo návrh nepodporí. Vraj, ak by prišlo na  zastupiteľstvo päťdesiat ľudí a každý by chcel vystúpiť, trvalo by to dlho a nemali by sme to možnosť zastaviť. Ani som nestihol na túto pripomienku reagovať a veľmi umne na ňu zareagovali Smatana, Puček a Pospíšilová. Priznám sa, že poslanec Jaroš ma svojím postojom šokoval. Nie však pre obsah jeho argumentu, ale úplne z iného dôvodu. V septembri 2015 bol hlavným iniciátorom rozsiahlej zmeny rokovacieho poriadku mestského zastupiteľstva. Súčasťou týchto zmien bol aj návrh, aby obyvatelia mesta mohli vystúpiť k prerokovávaným bodom automaticky. Vtedajšia formulácia sa od mojej aktuálnej síce líšila, no obsahovo sú oba návrhy totožné. Na uplynulom rokovaní mestského zastupiteľstva tak kolega Jaroš nepodporil niečo, čo v minulosti sám navrhoval. A nebol v tom sám. V septembri 2015 boli ako predkladatelia návrhu na zmenu rokovacieho poriadku uvedení nasledovní poslanci:

  1. Roman Jaroš,
  2. František Matušík,
  3. Darina Korbašová,
  4. Marian Puček,
  5. Monika Bandúrová,
  6. Juraj Smatana,
  7. Katarína Beranová,
  8. Iveta Pospíšilová,
  9. Andrej Péli.

Dňa 24. septembra 2015 ich návrh neprešiel a hlasovanie o návrhu dopadlo nasledovne:

  • ZA 9 (Bandúrová, Beranová, Jaroš, Karas, Matušík, Péli, Pospíšilová, Puček, Smatana)
  • PROTI 0
  • ZDRŽAL SA 13
  • NEHLASOVALI 3 (Keruľ, Korbašová, Veličová)

Zaujímavosťou je, že hoci bola poslankyňa Korbašová predkladateľkou, tak za návrh nehlasovala. Mimo predkladateľov ho podporil len poslanec Karas.

Ako dopadlo hlasovanie na uplynulom zastupiteľstve o mojom návrhu si môžete pozrieť na nasledujúcej fotografii.

Dopl. navrh k RP, marec 2018

Poslankyňa Korbašová opäť nehlasovala. Nehlasoval ani poslanec Matušík a kolega Jaroš sa zdržal. Všetci traja pritom v roku 2015 presadzovali identickú zmenu rokovacieho poriadku.

Obyvatelia Považskej Bystrice nemôžu k bodom, ktoré prerokúva mestské zastupiteľstvo, vystúpiť automaticky. Naďalej sú odkázaní na súhlas poslaneckého zboru. Zmenu stopli svojím (ne)hlasovaním jedinci, ktorí sa inak veľmi radi oháňajú slovkom „demokracia“. Je veľký predpoklad, že drvivá väčšina z nich, možno všetci, sa budú o hlasy obyvateľov Považskej Bystrice uchádzať v najbližších komunálnych voľbách. Čo ak sa vtedy rozhodne volič rovnako a odkáže im, že nehlasuje, respektíve sa pri ich priezvisku zdrží hlasovania?!